מהו פיתוח צד שרת?
לפני שנסביר מהו צד שרת נסביר בקצרה מהי תקשורת נתונים משום שהשניים קשורים זה לזה. תקשורת נתונים ותקשורת מחשבים שנקראת גם בשם: "תקשוב" מתארות תהליכים שבאמצעותם ניתן להעביר נתונים בין המחשבים ובין מכשירים אלקטרוניים מסוגים נוספים, כל זאת בלי להשתמש באמצעים שמשמים לצורך אחסון הנתונים. כדי להעביר את הנתונים בצורה זו משתמשים בכבלים או בגלי רדיו. במסגרת המונחים שכלולים בתקשורת נתונים ניתן לציין את המונח: "צד שרת" באמצעותו מתבצעות פעולות במערכת שנקראת בשם: "שרת לקוח". בגדול – מגדיר מודל "שרת לקוח" את היחסים בין התוכנות שמשתפות פעולה, בצורה זו המשימות מתחלקות בין הלקוח ובין ספק השירות וניתן להקל על עומס העבודה. כמובן שיש פעולות שהשרת מבצע משום שצריך גישה לנתונים שאינם "בחזקתו" של הלקוח או שהביצועים דורשים ידע שאין ללקוח.

כשמדברים על תכנות של צד לקוח מתכוונים לכל האלמנטים שהמשתמשים יראו באתר, אלמנטים אלו יכולים להיות למשל: תמונות או תכנים, אנימציות, צבעים ועיצובים שונים. עכשיו הגענו לפעולות שמתבצעות על יד צד שרת. הפעולות כוללות בין היתר עיבוד של נתונים ואחסון של נתונים שמגיעים מהצד של הלקוח.


זרקור על צד שרת


צד השרת הוא העובד שנמצא מאחורי הקלעים. מפתחי צד השרת יכולים לבצע פעולות שקשה ואף לא ניתן לבצע בצד השני – בפיתוח צד הלקוח כך שכל לקוח שרוצה לבנות אתר צריך להיעזר בין היתר במפתחי צד שרת.
לאחר שהלקוח הסביר מהם הצרכים שלו – המאפיינים והבקשות, מפתחי צד השרת מבצעים את הפעולות הנחוצות, בצורה זו השרת בעצם מחזיר ללקוח תשובה.

באמצעות פיתוח צד השרת ניתן למשל לייצר מערכת שמנהלת את המשתמשים באתר ולאפשר להם להגיב לתכנים וקישורים. מתכנתי צד השרת יכולים לבנות אתרים מתקדמים וגמישים שיהיה ניתן לשנות בהמשך באמצעות ממשק.
בניגוד לכך – צד הלקוח יכול לייצר אתרים סטטיים, כלומר – אתרים שאינם משתנים כאשר צד השרת יכול להפוך אותם לדינאמיים כך שהם יוכלו לספק נתונים שונים כמו למשל – כמה אנשים נכנסו לאתר.


באיזו שפה משתמשים כדי לתכנת צד שרת?

אפשר לתכנת את שפת השרת באמצעות כל שפות התכנות. שפות צד השרת מעבדות את הנתונים ושומרות נתונים שהגיעו מהגולשים, מתחברות אל מסדי הנתונים ושולפות את הנתונים שנשמרו בהתאם לפרמטרים שונים. לאחר שהנתונים עובדו הן מייצאות את המידע בהתאם לפורמט HTML שמגיע לדפדפן של הלקוח. כמעט חצי ממתכנתי צד השרת בונים את המערכות באמצעות השפה PHP שיכולה לשמש גם לפיתוח תוכנות וגם לקוד פתוח.

הקוד שמצוי בצדו של השרת אינו חשוף ללקוחות, זאת בניגוד לקוד שנמצא בצד של הלקוח. אפשר לומר שהחיסרון בפיתוח צד שרת הוא שצריך לשלוח בקשות בכל פעם שצריך לעדכן את הנתונים שהמשתמש רואה ובכל פעם שצריך להציג מידע באמצעות הדפדפן. כל הבקשות החוזרות יוצרות עומס על השרת, מאטות את הממשק של המשתמש ולא מאפשרות לו לקבל מידע במקרה שהוא נותק מהרשת. במקרים בהם השרת פועל על HTTP למשל,המשתמשים יכולים לעבוד עם מספר תכניות של צד לקוח יחדיו. במקרים יוצרי דופן יכולים המפתחים לתכנת את שני הצדדים – גם את צד השרת וגם את צד הלקוח, לרבות פרוטוקול התקשורת בין השניים, במקרים אלו יוכלו השניים לתקשר זה עם זה בלבד.

ב –MTI , בית הספר למקצועות המובייל, תוכלו לבחור בין מגוון מסלולים וללמוד כיצד להיות מפתחי צד שרת וצד לקוח.
אתם מוזמנים לצור קשר ולרכוש לכם מקצוע מבוקש לעתיד.


לקטלוג הקורסים לחצו כאן